Agrometeorologija, primenjena meteorologija, je interdisciplinarna holistička nauka koja se bavi proučavanjem uticaja meteoroloških elemenata na poljoprivrednu proizvodnju. Njen značaj u poljoprivredi je neosporno velik, jer pravilno razumevanje i predviđanje vremenskih fenomena omogućava poljoprivrednicima da donesu ključne odluke o vremenu sadnje, zalivanju, zaštiti useva od štetočina i bolesti, kao i vremenu berbe. Agrometeorološke informacije pomažu u povećanju prinosa, smanjenju rizika i optimizaciji resursa u poljoprivrednoj proizvodnji, što je od suštinskog značaja za globalnu ishranu i održivu poljoprivredu.
Meteorologija i klimatologija imaju dugu istoriju na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu. Grupa za meteorologiju poseban akcenat stavlja na istraživanja uticaja atmosferskih prilika na biljku i biljke na atmosferu. Kroz godine, istorija ove oblasti, kao i uspešna unutrašnja i međunarodna saradnja, omogućile su nam da sa zainteresovanima podelimo sakupljeno znanje iz oblasti agrometeorologije.
Postavljanje opreme za monitoring mikrometeoroloških uslova u ratarskoj, povrtarskoj i voćarskoj proizvodnji ustalilo se kao primer dobre prakse, igrajući ključnu ulogu u prevenciji i upravljanju bolestima i štetočinama, poboljšavajući kvalitet i kvantitet prinosa, smanjujući troškove i doprinoseći održivosti poljoprivredne proizvodnje.
Procena uključuje sledeće aspekte: preuzimanje, pregled i filtriranje postojećih podataka, statističku analizu za razumevanje tipičnih meteoroloških uslova i varijabilnosti, upoređivanje i rangiranje dostupnih podataka sa podacima sa referentnih meteoroloških stanica u okolini, kao i procenu upotrebe podataka sa referentnih meteoroloških stanica ukoliko drugi podaci nisu dostupni